V nadcházející sezóně 2023/2024 dojde u mužů ke změnám v trenérských postech

V návaznosti na okolnosti a nové podmínky pro trenéry z ČSLH musí dojít ke změnám v obsazení trenérských postů. Výkonný výbor HOKEJ Uherský Ostroh situaci aktuálně řeší. K zásadním změnám dojde u mužů. Oba asistenti (Bronislav Klauda a Ján Valúch) u týmu končí, novým hlavním trenérem se stane Roman Uhříček. Ivan Klauda u týmu nadále pokračuje, po odchodu Zbyňka Žabčíka bude nově zastávat i funkci šéftrenéra mládeže.

www.hokejostroh.czROZHOVOR S NOVÝM HLAVNÍM TRENÉREM ROMANEM UHŘÍČKEM:

Můžeš v krátkosti říct něco o sobě?
Jako narozený v Brně jsem začínal s hokejem u brněnské trenérské legendy pana Strnada. V šestnácti letech jsem měl těžký úraz kolene a následné opakované operace mě limitovaly po celou hráčskou kariéru. I tak jsem rád, že jsem během patnácti let mohl hrát za celky Uherského Brodu, Vyškova a Uherského Ostrohu. Během trenérské kariéry, jsem pracoval s mládeží napříč všemi hokejovými kategoriemi v Uherském Brodě, Uherském Ostrohu a Brumově, zároveň jsem měl tu čest působit jako trenér VTM Zlínského kraje, dále jsem působil i na pozici hlavního trenéra mužů v Uherském Brodě a Brumově-Bylnici.

Uvádíte, že jste trénoval i u nás v Uherském Ostrohu?
Ano, je to pravda. S Rosťou Polehňou jsme vedli spojené mužstva Uherského Brodu a Ostrohu v dorostenecké a následně juniorské kategorii, zároveň jsme spolupracovali s Ivanem Klaudou a řešili jsme starty tehdejších talentovaných mládežníků za ,,A“ mužstvo Uherského Ostrohu.

Co Vás opět přivádí do Ostrohu?
Nová a důležitá funkce, pro budoucnost ostrožského klubu, šéftrenéra mládeže, nedovolila Ivanovi Klaudovi zároveň působit a pokračovat na pozici hlavního trenéra. Byl jsem vedením klubu osloven. Nerozmýšlel jsem se dlouho. Fungování klubu a spoustu lidí z oddílu znám. Mám rád výzvy. Trénovat a být odpovědný za ,,A“ mužstvo Uherského Ostrohu je pro mě opět nová motivace v trenérské kariéře.

Sledoval jste naše mužstvo v poslední sezóně a znáte některé hráče?
Ostroh jsem samozřejmě sledoval. Přicházím do mužstva, které bylo poslední roky výsledkově úspěšné, trenérsky dobře vedené. Ivan Klauda, Broňa Klauda a pan Valúch odvedli kus dobré práce. V ukončené sezoně ho oslabil odchod vynikajícího brankáře, navíc odehrál sezónu s poměrně mladou a nezkušenou obranou. Na konci sezóny jsem věřil, že přes Kroměříž přejde, ale uvedené skutečnosti se projevily. Některé kluky jsem trénoval v mládežnických kategoriích. Samozřejmě znám i místní stálice a tahouny mužstva.

Máte nějaké cíle do budoucí sezóny?
Chci začít postupně. Důležité je pro mě poznat všechny kluky, jak po hokejové, tak i charakterové stránce. Jsem rád, že v klubu bude působit i Ivan Klauda, spolupráce s ním byla jednou z mých podmínek. Hokej je týmová hra na všech pozicích a určitě rád využiji jeho poznatků a zkušeností v průběhu sezony. Samozřejmě, zároveň se nezříkám osobní odpovědnosti za výkony, herní projev a atmosféru v mužstvu. Jsem si vědom toho, že v klubu působí převážně odchovanci, budeme pokračovat v zabudovávání mladých kluků do mužstva a předávání zkušeností a dovedností od starších a zkušených hráčů. Dále bych to již nechtěl komentovat, nemám rád zbytečné řeči. Když budeme poctivě a s chutí pracovat určitě to přinese výsledky.

ROZHOVOR S NOVÝM ŠÉFTRENÉREM MLÁDEŽE IVANEM KLAUDOU:

Co se vlastně stalo, že končíš u mužů jako hlavní trenér?
Odchodem Zbyňka Žabčíka do Vsetína se začalo řešit na výkonném výboru, kdo povede v následující sezóně ostrožskou mládež. Šéftrenér mládeže potřebuje určitou kvalifikaci, kterou bohužel v celém trenérském týmu mám jako jediný. Tato pozice je podporovaná hokejovým svazem a samozřejmě jsme o tuto podporu jako klub nechtěli přijít. Proto jsem souhlasil, že mládež v Ostrohu povedu, ale v té době nikoho nenapadlo, že později svaz pošle na všechny kluby email, že v následující sezóně nesmí být šéftrenér mládeže současně hlavním trenérem jakéhokoli mužstva od deváté třídy a výš v žádné soutěži ledního hokeje. Takže ani trenér mužů. Opět jsme se sešli s VV a začali řešit vhodné varianty pro celý klub. Jako nejvhodnější varianta vyšla, že se vzdám funkce hlavního trenéra mužů a vytipujeme nejvhodnějšího nového hlavního trenéra s licencí B. Zájmem všech členů VV bylo, abych u mužů zůstal a dál společně s novým hlavním trenérem pokračoval v práci, která začala před 10 lety. Takže u mužů zůstávám, nicméně hlavním trenérem teď bude Roman Uhříček, který má už zkušenosti jak s trénováním mužů, tak s ostrožským prostředím.

A co tvoji asistenti Bronislav Klauda a Ján Valúch?
Hned po sezóně se rozhodlo na VV, že v následující sezoně bude mít hlavní trenér pouze jednoho asistenta. Jako hlavní trenér jsem se měl rozhodnout, který zůstane a který bohužel skončí. Na rozhodnutí jsem si vzal 3 týdny, než vše oznámím VV. Než jsem se měl šanci nějak rozhodnout, tak sled událostí vše změnil a výsledkem je, že končí oba asistenti. Pan Valúch v ostrožském hokeji končí úplně a Broňa dostal možnost pokračovat v brusličce a nově trénovat jako asistent 3.-4. třídu. Tuto nabídku zatím nevyužil.

Jaká teď vlastně bude Tvoje role u mužů?
Na Romanovi teď bude hlavní zodpovědnost za výsledek, za tým, za hlavní náplň tréninků. Já mu budu pomáhat. Budu takový asistent a konzultant dohromady. Budu teď ten, co je na kluky „hodnější“, ale jinak stále připravený řešit a vyhodnocovat určité situace… Mám v plánu teď hlavně s mladými hráči více individuálně pracovat. Věnovat se jejich kondici a přípravě na zápas.  Jsem trenér, který se nebojí dát šanci mladým a v minulosti jsem to, věřím, dokázal. Teď budu mít více času na jejich fyzický i mentální rozvoj.  U starších hráčů to bude zase jiná spolupráce a věřím, že mladým už automaticky půjdou příkladem. Věřím, že vše bude fungovat a výkony jednotlivců, výkony celého týmu a následně výsledky celého týmu půjdou nahoru. Určitě nechceme, aby vše nabralo opačný směr. Proto je důležité, aby týmový duch, cíl a výsledek zůstal nad osobními cíli jednotlivce. Budu se snažit to tady udržet…

Budeš stíhat mládež i muže?
Věřím, že ano. Nejsem ten, kdo potřebuje volno, nebo volný víkend. Mám teď půl dne volno a už jsem nemocný, takže když si vše dobře zorganizuji, tak vše bude fungovat velmi dobře. Co se týká mládeže, tak tam chci více komunikace jak s trenéry, tak s rodiči. Budeme se snažit všichni společně nastavit vše tak, aby všechny děti, rodiče i trenéři byli spokojeni a výkonnost všech šla nahoru. Sám se budu stále vzdělávat a od ostatních trenérů budu vyžadovat to samé. Budeme se pravidelně scházet a vyhodnocovat naši společnou práci. Spojení trenér-dítě-rodič musí být nastaveno na jednu pozitivní vlnu, která potom funguje a má výsledky.