Ohlédnutí za uplynulou hokejovou sezónou 2019/20

DSC00122Necelé dva týdny chyběly do skončení hokejové sezóny, když vyhlášením nouzové stavu dne 12. března, udělala česká vláda za všemi sportovními aktivitami rázný konec. Pandemie koronaviru zachvátila téměř celý svět a sportovní klání najednou odešla na vedlejší, opuštěnou kolej. Rozehrané soutěže nebyly většinou dohrány a hráči mužstev bojující o příčky nejvyšší i poslední, postupy i sestupy, museli zůstat najedno doma, bez diváků, medailí, pohárů a uznání… Konečné verdikty nad výsledky jednotlivých soutěží museli učinit funkcionáři a vedení sportovních svazů.

logo 90 Přitom se ročník 2019/20 mohl stát pro ostrožské hokejisty sportovně i společensky nejúspěšnějším v historii. V závěru listopadu totiž proběhly oslavy 90 let ostrožského hokeje, kdy se v exhibičním utkání střetly týmy Ostrožského výběru s Legendami Zlína. V obou mužstvech se představili skvělí hokejisté z našeho regionu, zápas měl vynikající diváckou kulisu a byl parádní zábavou pro všechny, která se přenesla i do následujícího slavnostního zasedání ostrožského hokejového klubu v restauraci Pod Lipami, kde byli oceněni významní ostrožští hráči, trenéři a funkcionáři.

Těsně před ukončením nedohrané sezóny měla naše mužstva našlápnuto k mimořádným úspěchům. 

Mladší žáci (ročníky 2007, 2008) byli s velkým bodovým náskokem na 1. místě žákovské ligy Zlínského kraje a obhájili by loňský titul šampiónů. Páté třídy (ročník 2009 a mladší) si dokázali ve své premiérové sezóně, od zářijového zahájení bojů, držet vysoký výkonnostní standard a dvě kola před koncem vévodili s nedostižným náskokem této devítičlenné soutěži. Starší žáci (ročníky 2005, 2006) dlouho bojovali o čelo tabulky a v závěru drželi s jistotou 3. místo v Lize starších žáků.

Dorostenci (ročníky 2003, 2004), hrající v Uherském Hradišti, pomohli týmu v Lize dorostu do finálové skupiny, kde dlouho bojovali o postup do nejvyšší české soutěže.

Juniorští hokejisté (ročníky 2000 – 2002) ve společném mužstvu sídlícím v Uherském Brodu dobře reprezentovali sloučené slovácké barvy v Lize juniorů, a také postoupili do skupiny hrající o postup do juniorské extraligy.

DSC 0298Nedílnou součástí naší práce je výchova nového pokolení sportovců. Znova se nám podařilo zapojit do projektu Bruslička – výuka bruslení pro nejmenší, velké množství zájemců z řad dětí ve věku od 3 do 10 let z Uherského Ostrohu i z širokého okolí, kteří se učili bruslit formou zábavných her a soutěží. Tak jako každou sezónu, opět jsme se v září 2019 a v lednu 2020 zúčastnili celorepublikové náborové akce „Týden hokeje“ v rámci kampaně ČSLH „Pojď hrát hokej“. Obě akce měly velký ohlas a zúčastnilo se jich celkově téměř sedmdesát dětí.

V návaznosti na výše uvedené projekty se od září rozběhla činnost minipřípravky ročníků 2013 a mladších, do které přicházejí právě děti z Brusličky. Na konci sezóny toto družstvo mělo přes třicet hokejových benjamínků.

V přípravkách jsme měli v krajských soutěžích obsazeny čtyři kategorie – od 2. třídy po 5. třídu. Soutěže mladších kategorií se hrají turnajově a výsledky se neevidují, čtvrté třídy hráli ve dvou týmech na polovinu  hřiště a jezdili společně s pátými třídami, které již hráli hokej na celé hřiště, s tím, že výsledky zápasů 5. tříd se započítávaly do tabulky. Konečné výsledky, skóre a statistiky v těchto kategoriích nejsou prioritní, ale hlavní důraz je kladen na výkonnostní a dovednostní růst dětí.

 

DSC 0021.2mensiSamotnou kapitolou je vlajková loď ostrožského hokeje, tým mužů.

S novou trenérskou dvojicí Ivan Klauda – Ján Valúch a hrajícím asistentem Radimem Antonovičem, začala příprava na letošní ročník již v květnu 2019 a pokračovala s krátkou červencovou přestávkou, až do zahájení čtrnáctičlenné soutěže Krajské ligy mužů v polovině září. Kvalitní tým, tvořený většinou ostrožskými odchovanci, měl výborný start a během celé sezóny se držel v první trojce ligových premiantů. Jeho hlavními pilíři byl špičkový gólman Michal Šurý, kterému kryl záda talentovaný Jan Lekeš, zkušená obrana, která byla v součinnosti s gólmany druhou nejlepší v kraji (71 obdržených branek) a celkem produktivní útok, jenž vstřelil v základní části 123 branek (3-4. místo), z toho vsítil 29 branek v přesilovkách (1-2. místo) a 7 branek v oslabení (3. místo). Jedinou naší slabinou byla herní disciplína a z toho plynoucí vylučování. V této oblasti jsme byli čtvrtým nejhorším týmem soutěže s 324 minutami nižších trestů a 150 minutami vyšších trestů.

Po dvaceti šesti zápasech základní části jsme figurovali na celkovém 3. místě s 53 body za 18 výher a 8 porážek, skóre 123:71. 

Do nadstavbového osmičlenného PLAY OFF jsme ve čtvrtfinále nastupovali proti celkově šestému Uherskému Brodu. V sérii na dvě vítězství jsme nakonec slavili jasný postup po výhře 2 : 0 na zápasy (8 : 0, a 6 : 3). V semifinále nás čekal asi nejtěžší možný soupeř SKMB Boskovice, který si ve dvou čtvrtfinálových zápasech poradil s Kroměříží. Semifinálové boje byly velice zajímavým a nesmírně vyrovnaným soubojem o všechno. Bohužel jsme v obou zápasech nedokázali přestřílet svého soupeře a po porážkách 3 : 5 a 4 : 5 po prodloužení, nám tak zůstal pouze souboj o konečné 3. místo, ve kterém jsme se měli utkat s loňským vítězem SHKM Hodonín. Jenže k tomuto atraktivnímu duelu již z důvodu vyhlášení nouzového stavu nedošlo, stejně tak, jako k finále PLAY OFF mezi HHK Velké Meziříčí a SKMB Boskovice… Nakonec svazoví činovníci rozhodli, že pořadí mužstev na prvních třech místech bude odpovídat pořadí po základní části. Nám tedy byla přisouzena konečná třetí příčka. Vítězem se stalo HHK Velké Meziříčí s právem postupu do 2. Ligy.

 

Závěrem svého hodnocení bych chtěl za uplynulou sezónu poděkovat všem hráčům hájící barvy hokejového klubu HOKEJ Uherský Ostroh. Ostrožský hokej a Město Uherský Ostroh má v našich hokejistech výborné reprezentanty, kteří dělají čest našemu rodišti a celému regionu.

Dále patří velké díky všem trenérům, dobrovolným pomocníkům z řad rodičů a funkcionářům, za jejich obětavou a přínosnou práci při výchově nových ostrožských hokejových generací.

Děkuji našim fandům a příznivcům za diváckou kulisu při všech utkáních a samozřejmě největší dík patří našim sponzorům a podporovatelům, bez jejichž finanční podpory bychom se vůbec neobešli.

Chtěl bych také vysoce vyzdvihnout velice dobrou spolupráci s Městem Uherský Ostroh a jeho podporu.

Nelze nevzpomenou dotační podporu ze strany ČSLH, MŠMT ČR a Zlínského kraje, kteří své dotační finanční prostředky zaměřují zejména na rozvoj mládežnického hokeje v našem hokejovém klubu.

V současné době jdou však veškeré sportovní a společenské aktivity stranou, neboť naše země a celý svět prochází nelehkou etapou, kdy bojujeme s nepřítelem, který není vidět, ale přesto dokáže s nečekanou rychlostí rozvracet všechno, co jsme doposud vybudovali. 

Vážení, dovolte mi, abych Vám všem, jménem hokejového klubu HOKEJ Uherský Ostroh, z.s., popřál pevné zdraví a neutuchající víru v lepší zítřky. Musíme toto složité období všichni nějak překonat a až bude správný čas, opět pokračovat, tam kde jsme byli nuceni skončit. Pevně věřím, že to všichni společně dokážeme.

 

Bronislav Zápařka - generální manažer HOKEJ Uherský Ostroh, z.s.