Ohlédnutí za uplynulým rokem 2020

PF hokej 2021 fin2Nesmírně náročný rok 2020 je za námi a chtělo by se říci, díky Pánu Bohu. To, co se v něm odehrálo, zanechalo v každém z nás zřetelnou stopu a budeme se s tím muset vyrovnávat dlouhou dobu. Téměř neviditelný koronavirus z Wuhanu natropil obrovské množství škod ve všech oblastech celosvětového hospodářství, změnil životy mnoha lidí a co je nejhorší, zemřelo díky jeho zákeřnosti miliony lidí po celém světě. Všichni teď upírají zrak k možnosti vakcinace většiny obyvatelstva planety Země, která bude snad jedinou cestou k lepším zítřkům...

Tak, jako všechno, v uplynulém roce byla zasažena i oblast našeho sportu. V polovině března byl vyhlášen první celorepublikový lockdown a rozehrané sportovní soutěže byly zastaveny a ve většině případů už nebyly dohrány. Nás to může mrzet o to víc, že všechny naše týmy byly na předních místech krajských soutěží. Ostrožští mladší žáci a hráči 5. tříd už měli, díky dostatečnému bodovému náskoku, dokonce tituly krajských šampionů předčasně vyhrány, ale ukončení soutěží všechno zhatilo... Starší žáci měli na dosah zase bronzové medaile. Mužstvo mužů nakonec skončilo, po nedohraném PLAY OFF, na celkové 3. příčce Krajské ligy mužů.

LubaZačátkem května nás zasáhla další velká rána, když náhle zemřel dlouholetý předseda HOKEJ Uherský Ostroh, z.s. pan Lubomír Procházka. Jeho místo zaujal po 15. valné hromadě, konané 29. května 2020 nově zvolený předseda pan Rostislav Polehňa.

O to víc jsme se těšili na novou sezónu 2020/21. Příprava na suchu sice začala až po rozvolnění nouzových opatření v závěru května, ale všichni jsme věřili, že se do září dokážeme dostatečně kvalitně připravit. 

Během léta se zdálo, že jsme se v naší zemi s koronavirovou krizí vypořádali a začátkem srpna naše mládežnická mužstva 5. tříd, mladších a starších žáků a společné mužstvo dorostu absolvovala soustředění v Brumově Bylnici a příměstský hokejový kemp přípravek v Uherském Ostrohu a Uherském Hradišti. Vše se zdálo být na dobré cestě...

Dalším tvrdým zásahem do plánované srpnové přípravy na domácím ledě byla porucha chladícího systému ledové plochy, kdy malá prasklinka v trubce betonové plochy byla po téměř čtrnáctidenním kopání konečně detekována a následná oprava oddálila start domácí bruslařské sezóny na 6. září. Do té doby jsme trénovali po okolních zimácích a hráli alespoň přípravná utkání, abychom tak nahradili tréninkové manko.

Zářijový úvod soutěžní sezóny obstaraly 4 a 5.třídy, které se vítězně popasovaly s Kroměříží. Mladší i starší žáci hned po začátku školy museli přejít do karantény, takže první ligový zápas sehráli až na konci září. To už měli muži dva zápasy krajské ligy za sebou a výsledkově se na nich podepsalo tréninkové manko a neschopnost proměňovat nejvyloženější šance. Úvodní a poslední vítězství tak zažili muži na svátek svatého Václava v Moravských Budějovicích, kde vyválčili cenné dva body v nájezdech. Poté ještě žáci dokázali vyhrát tři odložená utkání a 10. října přišel hokejový exodus roku 2020.

Vláda České republiky vyhlásila 12. října, díky masivnímu rozmachu koronavirové pandemie, další nouzový stav, který trvá dodnes. Všechna vnitřní sportoviště jsou zavřená a amatérský sport své soutěže nuceně přerušil...

Zůstala nám naděje, že se třeba něco změní a proto jsme dál během října, listopadu a prosince trénovali s dětmi a mládeží dle všech dostupných možností, ale každým dnem se přání a touha po znovuzahájení amatérských soutěží oddaluje. Přesto je potřeba poděkovat za uplynulý rok 2020 všem trenérům, činovníkům, rodičům, hráčům a všem partnerům, co nás podorují, za jejich obětavost a přízeň i v časech složitých. Tam se vždy projeví nejryzejší charaktery.

 

Včera začal nový rok 2021 a my bezradně stojíme před zavřenými branami sportovišť a čekáme až nám někdo ukáže světlo na konci tunelu, abychom zase mohli společně pokračovat v devadesátileté ostrožské hokejové tradici, která se předává z otce na syna, kdy celé rodiny prožívají tu nekonečnou hokejovou touhu, společně se svými nejbližšími, zažít ty nejkrásnější okamžiky vítězství, ale i smutné porážky, tu čistou radost ze sportovního soutěžení a hry, která nás tolik naplňuje. O to všechno jsme v roce 2020 byli ochuzeni a určitě to v nás zanechalo tvrdou stopu. Bohužel jsme nemohli přivést na náš zimák do naší Brusličky další malé adepty buslení a ledního hokeje, aby si každou sobotu ráno mohli vyzkoušet tu radost postavit se na brusle a rozjet se za maminkou, tátou, dědou či babičkou... O tyto krásné okamžiky jsme všichni přišli.

Pracuji pro ostrožský hokej dvacet let, ale dosud nikdy jsme se neocitli v takové situaci, kdy nedokážeme s určitostí říci, co bude zítra a kdy konečně budeme moci na našem zimním stadionu zase sportovat... Je to opravdu hodně frustrující...

Ale na prahu nového roku je potřeba se dívat dopředu. Ti největší vědci a lékaři z celého světa vyvinuli vakcíny, které snad po aplikaci dokáží ochránit lidstvo a budeme se moci vrátit zpět k tomu, co jsme dělali dosud, ke svým zálibám, koníčkům, ke sportu.

Jak se vše v nejbližším období vyřeší určitě začneme opět naplno sportovat a znova okusíme tu euforickou vidinu a touhu být ze všech nejlepší, a kdy si všichni společně budeme moci zazpívat hymnu vítězů "We Are The Champions" 

 

A to Vám všem přeji ze svého srdce...

Bronislav Zápařka - generální manažer HOKEJ Uherský Ostroh, z.s.